Close

Kampanyaya ait güncel haberlere ulaşın

Türkiye üzerine haberler

Alan Kurdi'nin ölümünden bir yıl sonra liderler mülteci krizine hâlâ yanıt veremiyor

Uluslararası Af Örgütü, geçen yıl bugün Bodrum kıyılarında cansız bedeni bulunan Suriyeli mülteci çocuk Alan Kurdi’nin ölüm yıldönümünde bir açıklama yayımladı. Açıklamada, “Kurdi’nin suda boğulmuş cansız bedeninin şok edici görüntüsün yarattığı uluslararası seslenişten bir yıl sonra, dünya liderleri mülteci krizine hâlâ yanıt veremiyor” denildi

DEVAMI
Halep'ten kaçan binlerce Suriyelinin Türkiye'ye girişi engelleniyor

Uluslararası Af Örgütü, Öncüpınar/Bab al-Selam sınır geçişindeki incelemelerinin ardından dün bir açıklamada bulundu. Açıklamada “Türkiyeli yetkililer, geçen iki haftada kuzey Halep kırsalının yoğun bombalanmasından kaçan, acil tıbbi bakım ihtiyacı olan yaralı sivillerin girişine engel olmuştur” denildi.

DEVAMI
Türkiye batan tekneden kurtulan mültecileri ve sığınmacıları Suriye ve Irak'a geri dönmeye zorlamamalıdır

Uluslararası Af Örgütü, 15 Eylül’de Ege Denizi’nde batan tekneden kurtulan Suriyeli ve Iraklı mültecilerin durumuyla ilgili bir açıklama yayımladı. Açıklamada, “Türkiyeli yetkililer, kendi rızaları olmadan bir kampta tutulan bir grup Iraklı ve Suriyeli mülteciyi ve sığınmacıyı zorla geri göndermemelidir. 

DEVAMI
Avrupa yerin dibine batıyor!

Akdeniz’de yaşanan göçmen trajedileri sonrası AB liderleri, yarın (23 Nisan 2015) Brüksel’de gerçekleşecek olağanüstü bir zirvede bir araya geliyor. Toplantı öncesi Uluslararası Af Örgütü, Avrupa hükümetlerini binlerce mültecinin ve göçmenin hayatını kaybetmesine neden olan faciaların durdurulmasına yönelik acil ve etkin bir adım atmaya çağıran bir yol haritası yayımladı.

DEVAMI
İçişleri Bakanlığı’nın Yeni Genelgesi Irak’tan Gelen Mültecilerin Haklara Erişimini Kolaylaştırabilir

İslam Devleti (IŞİD) adlı silahlı grubun 2014 yılında Musul ve Şengal’e yönelik saldırıları sonucu aralarında Êzidî inancına mensup Kürtlerin de olduğu binlerce Iraklı yerinden edildi. Iraklıların büyük bölümü Irak’ın kuzeyinde, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi kontrolündeki şehirlere göç etmek zorunda kaldı.

DEVAMI
S.O.S. Avrupa çağrımız duyuldu!

Uluslararası Af Örgütü olarak uzun süredir mülteci hakları alanında yürüttüğümüz S.O.S. Avrupa kampanyamız meyvelerini verdi. Arama kurtarma çalışmaları için daha fazla gemi ve bütçe ayrılmaya başlandı ve bu sayede denizlerde daha az can kaybı gerçekleşti!

DEVAMI
Balkanlar: Mülteciler ölümden kaçıp ölüme gidiyor!

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü Avrupa ve Orta Asya Direktör Yardımcısı Gauri Van Gulik: “Savaştan ve zulümden kaçan mülteciler, Avrupa’da güvenliklerini sağlamak amacıyla Balkan ülkelerine doğru yola çıkıyorlar…

DEVAMI
Zaman, Avrupa'nın sorumluluklarıyla yüzleşme zamanı!

Uluslararası Af Örgütü, önceki gün Akdeniz’de mülteci ve göçmen taşıyan bir teknenin battığına ve yüzlerce insanın hayatını kaybettiğine dair çıkan haberler üzerine bir açıklama yayımladı. Örgüt olayı, “gerçekleşmesi önlenebilecek insan kaynaklı bir trajedi” olarak niteledi. 

DEVAMI
Mülteciler denizde ölüyor, AB başını kuma gömüyor

Uluslararası Af Örgütü, bu sabah İtalya’nın Lampedusa adası açıklarında mültecileri taşıyan bir geminin daha batmasının ardından bir açıklama yayımladı. Açıklamada, “Avrupa Birliği ve üye devletler, bu sabah basında çıkan ve 300’e yakın göçmenin hayatını kaybettiği belirtilen haberlerden sonra başlarını utançla öne eğmeli” denildi.

DEVAMI
Korunmasız Mültecilerin Söylenmemiş Hikâyeleri

“Zorluk, Umut ve Yeniden Yerleştirme: Suriye’den gelen mülteciler kendi hikâyelerini anlatıyor” başlıklı rapor uluslararası yeniden yerleştirilmenin bazı dezavantajlı mültecilere sunacağı hayat değiştiren imkânlara vurgu yapıyor. Rapor aynı zamanda Uluslararası Af Örgütü’nün #OpenToSyria kampanyasının başlangıcını duyuruyor.

DEVAMI
Türkiye ile Avrupa Birliği Geri Kabul Anlaşması

Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında Geri Kabul Anlaşması 16 Aralık 2013 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen bir törenle imzalandı.AB-Türkiye Geri Kabul Anlaşması’nın imzalanmasına ilişkin Konsey kararı 7 Mayıs 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlandı, AB anlaşmanın onay sürecini tamamlayarak durumu Türk makamlarına bildirdi.

DEVAMI
Irak'tan gelen mülteciler sağlık hizmetlerine erişemiyor!

Sağlık hizmetlerine erişimde yaşanan sıkıntılar, Mayıs 2014 tarihinden sonra bireysel veya toplu olarak Türkiye’ye Irak’tan gelen mültecilerin hukuki statüsüne dair bir netlik olmamasından kaynaklanmaktadır. 

DEVAMI
Lübnan'daki Suriyeliler için yeni giriş koşulları potansiyel mültecileri engelleyecek

Lübnan yetkilileri tarafından düzenlenen yeni koşullar Suriye’den ümitsiz bir şekilde kaçanların girişini kısıtlayabilir. Bu durum da uluslararası toplumun yardımcı olmak için çok daha fazla çaba göstermesi gerektiğinin karamsar bir hatırlatıcısı niteliğinde.

DEVAMI
"Antalya'dan çıkan Suriyelilerin gidebilecekleri bir yer yok"

Uluslararası Af Örgütü Mülteci Hakları Koordinatörü Volkan Görendağ, Antalya Valisi Muammer Türker’in Suriye’den gelen mülteciler ile ilgili yaptığı açıklamayı değerlendirdi:”Daha önce de Antalya Valisi’nin benzer açıklamaları olmuştu. Bu açıklamayı hali hazırda Türkiye’de zor durumda yaşayan, bütün imkansızlıklara rağmen hayatta kalmaya çalışan Suriyeli mülteciler için olumsuz bir gelişme olarak değerlendiriyorum.

DEVAMI
Suruç'ta hukuksuz bir şekilde göz altına alınan Kobaneli mülteciler geri gönderilme riski altında

Suriye’nin Kobane şehrinden yaklaşık 100 mülteci çatışmaların sürdüğü Kobane’ye geri gönderilme riski altında. Söz konusu grup Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde hukuksuz bir şekilde göz altına alınarak bir spor salonunda tutulan Kobane’li 250 kadın, erkek ve çocuğun içinde yer alıyor.

DEVAMI
Avrupa yaşananları görmezden gelirken Akdeniz’de ölü sayısı artıyor

Lampedusa’da 500’den fazla insanın hayatına mal olan gemi kazalarının üzerinden bir yıl geçmişken Uluslararası Af Örgütü’nün yayımladığı yeni bir rapor Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin utanç verici hareketsizliğinin Avrupa kıyılarına ulaşmaya çalışırken binlerce mülteci ve göçmenin hayatını kaybetmesi sonucu artan ölü sayısına nasıl katkı sağladığına dikkat çekiyor.

DEVAMI
Türkiye'nin Suriye sınır geçişlerini kapatması hayatları riske atıyor

Uluslararası Af Örgütü Mülteci ve Göçmen Hakları Direktörü Şerif El Seyid-Ali, “Son yaşanan mülteci akını, Türkiye’nin daha şimdiden zorlanan kaynaklarının üzerine şüphesiz daha fazla yük bindiriyor. Fakat bu, savaşın dehşetinden kaçan herhangi birine güvenli bir sığınma sağlamayı reddetmeye mazeret olarak kullanılamaz. 

DEVAMI
Türkiye ayrım gözetmeksizin tüm mültecilerin haklarını güvence altına almalı

Dünyada sayıları her geçen gün artan mülteciler  kalıcı bir uluslararası korumadan mahrum durumda. Geçen yıl da mültecilerin en temel hakları kısıtlandı. Birleşmiş Milletler verilerine göre Suriye’de devam eden şiddet ortamı nedeni ile çoğunluğu Ürdün, Lübnan ve Türkiye olmak üzere farklı ülkelere  kaçanların sayısı iki milyona yaklaşmış durumda. Yine yüzbinlerce Suriyeli kendi ülkesi içerisinde yer değiştirmek zorunda kaldı.

DEVAMI
Avrupa, Akdeniz’de facianın uyarı işaretlerinde harekete geçme konusunda başarısız oldu

2014 yılı, Akdeniz’de şu ana kadar kaydedilen en yüksek sayıda mülteci ve göçmen ölümüyle endişe verici bir rekor kırdı. Bu durumun, bahsedilen yolculuğa çıkan insanların sayısındaki büyük ölçüdeki artışla bağlantısı var. Üzücü bir şekilde, bu baştan sona tahmin edilebilirdi.

DEVAMI
Akdeniz'de göçmen botu kazaları AB'nin harekete geçmesine duyulan ihtiyaca dikkat çekiyor

Bugün İtalya’ya gidecek olan bir botun Libya kıyısı açıklarında batması ve çoğu kişinin boğulmuş olmasından endişe edilmesinin ardından Uluslararası Af Örgütü bir açıklama yaparak Avrupa liderlerinin Avrupa Birliği’nde (AB) uluslararası korumaya erişmek isteyen göçmen ve mültecilere güvenli ve yasal yollar sağlamak için daha fazlasını yapması gerektiğini dile getirdi.

DEVAMI
Akdeniz’in karanlık yüzü: Avrupa’ya göçte ön saflardan kareler

Fotomuhabir Giorgos Moutafis, göçmen ve mültecilerin Yunan Adaları’na gelişlerini belgeliyor.

Burada kampanya bilgilendirmesindede yer alan bazı fotoğrafların altında yatan hikâyeleri anlatıyor.

DEVAMI
Suriyelilere saldırılar kaygı verici: Suriyeli mültecilerin statüsü ile haklarını belirleyecek mevzuat bir an evvel çıkarılmalı!

Sivil toplum kuruluşları olarak başta Gaziantep olmak üzere bazı şehirlerde son günlerde Suriyeli mültecilere yönelik meydana gelen saldırılar ile linç girişimlerini endişe ile izliyoruz. Ülkelerindeki savaştan, bombalardan kaçarak Türkiye’ye sığınan iki milyona yakın Suriyeli mültecinin güvenliklerinin sağlanması için en kısa zamanda aşağıdaki konuların yerine getirilmesi görüşündeyiz…

DEVAMI
Dünya Mülteciler Günü: BM Güvenlik Konseyi'nin "olağanüstü başarısızlıkları" milyonların kaçmasına sebep oluyor

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nde açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin uluslararası barış ve güvenliği sağlama konusunda olağanüstü bir şekilde başarısız olduğunu dile getirdi. Örgüt, Güvenlik Konseyi üyelerine, sivilleri korumak ve milyonlarca insanın evlerinden edilmesini engellemek için daha kararlı bir şekilde hareket etme çağrısında bulundu.

DEVAMI
Avrupa’ya sığınmak isteyen mülteciler tehlikeli rotalarda ölüyor

luslararası Af Örgütü Avrupa ve Orta Asya Direktörü John Dalhuisen: “Yunanistan, Evros’taki sınır kontrollerini, geçen Aralık ayında 10.5 kilometrelik bir çitin inşasını tamamlayarak sıkılaştırırken, insanlar daha da tehlikeli rotalardan geçer oldu. Bu gerçekleşmesi beklenen bir trajediydi. Yunanistan yetkililerinin ülkelerine ulaşan sığınmacıların güvenliğini güvence altına alması hayati önem taşıyor.”

DEVAMI
İstanbul'da yeni bir hayata başlama mücadelesi veren Suriyeliler

Türkiye’de bulunan 29 yaşındaki Suriyeli mülteci Zeinah (gerçek adı değil) ile tanıştığımda en hayran kaldığım şey sıcak kişiliği ve muhteşem gülümsemesi olmuştu. Ama geçmişte yaşadığı ve şu anda yaşamakta olduğu tecrübeler ona gülümseyecek pek az şey bırakmıştı.

DEVAMI
Suriyeli mültecilerin ihtiyaçları görmezden gelinmemeli

Suriye’de yaşanan iç çatışmalar nedeni ile 2011 yılının Nisan ayından başlayarak Türkiye’de sığınan Suriyelilerin sayısı her geçen gün artıyor. Suriyelilerin ihtiyaçlarının karşılanması çalışmaları Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda yürütülmeye çalışılıyor.

DEVAMI
Kapılar "Açık" Kalsın...

Türkiye’nin güvenlik gerekçeleri ile Suriye sınırındaki kapıları kapatmasının geri dönülemez sonuçlar doğurabileceğini bir kere daha vurgulamak isteriz. Kendi ülkelerindeki çatışma ortamından kaçarak, Türkiye’ye geçmek isteyen Suriyelilerin bu talebinin engellenmesi hukuk devleti standartları ile bağdaşmamaktadır. Mültecilerin sınırdan geri çevrilmemesi Türkiye’nin uluslararası hukuki yükümlülüklerinin ve geri göndermeme ilkesinin bir gereğidir. 

DEVAMI
Türkiye yüzlerce Suriyeli mülteciyi zorla ülkelerine geri gönderdi

Edinilen bilgilere göre 600 kadar Suriyeli mülteci, güvenlikleri inanılmaz bir şekilde hiçe sayılan bir tavırla, Türkiye yetkilileri tarafından ülkelerine zorla geri gönderildi.

Alınan bilgilere göre, zorla geri göndermeler, kamptaki şiddetli protestolardan sonra gerçekleşti.

DEVAMI
Bulgaristan’ın sığınmacılarla ilgili utancı

Uluslararası Af Örgütü, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (BMMYK/UNHCR), Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelere, Nisan 2014’e kadar sığınmacıları Bulgaristan’a geri sevk etmeyi durdurmaları konusunda yaptığı çağrıyı memnuniyetle karşılamaktadır.

DEVAMI
Avrupa’nın Suriye’den gelen mültecileri korumaya dair dibe doğru yarışı

Uluslararası Af Örgütü Mülteci ve Göçmen Hakları Direktörü Sherif Elsayed-Ali, “Avrupa’nın çoğu yerinde ‘sığınmacı’ ve ‘mülteci’ nahoş kelimeler haline gelmiş durumda. Mülteciler için kamu önünde samimi bir kaygı dile getirecek bir politikacı bulmak zor; bulunduğu zaman ise bu genellikle Avrupa sınırlarından uzaktaki bir mülteci kampına yapılan ziyarette gerçekleşiyor.”

DEVAMI
Avrupa’nın Suriye’den gelen mültecileri korumaya dair dibe doğru yarışı

Uluslararası Af Örgütü, Suriye’den acınacak derecede az sayıda mülteci yerleştirmeye razı olan Avrupalı liderlerin utançla başlarını öne eğmesi gerektiğini dile getirdi.

DEVAMI
Dünya liderlerinin destek mesajları, Suriyeli mültecilere yardımcı olmuyor

Sherif Elsayed-Ali, Uluslararası Af Örgütü Küresel Tematik Sorunlar Direktör Yardımcısı, Suriye’den gelen bitmek bilmeyen üzücü haberleri izlerken nasıl yardım edeceğimizi şaşırmış gibi hissediyoruz. Gerçek şu ki, çatışmaların yükünü taşıyan milyonlarca insana yardım etmek için daha fazlası yapılabilir; tek eksik, bunu yapacak siyasi iradedir.

DEVAMI
Suriye’de mültecilerin sayısı iki milyonu aştı

Birleşmiş Milletlere göre Suriyeli mültecilerin sayısı iki milyonu aştı. Bu rakam tek başına son altı ay içinde iki katına çıktı. Komşu ülkelere doğru olan ve artıştaki bu mülteci akışı, umutsuz bir insani krize yol açtı.

DEVAMI
Ege’deki iki yeni trajedi ile göçmenler Avrupa'nın kıyılarında yine ölüm riski ile karşı karşıya kaldı

Uluslararası Af Örgütü, bugün Ege Denizi’nde gerçekleşen ve düzinelerce göçmenin hayatını riske atan iki ayrı olayın, Avrupa’nın sınırlarına ulaşmaya çalışan insanların karşı karşya kaldıkları tehlikeleri üzücü bir şekilde hatırlattığını belirtti.

DEVAMI

Küresel Haberler

Yüzlerce mülteci Hırvatistan/Slovenya sınırında korkunç koşullarda mahsur

Uluslararası Af Örgütü, Hırvatistan ve Slovenya sınır kapılarındaki mülteci ve sığınmacının durumuyla ilgili olarak bir açıklama yayımladı. Açıklamada, “İki ülkenin sınır kapısında mahsur yüzlerce mülteci ve sığınmacı varken ve yakında bu gruba binlerce kişinin daha katılması beklenirken, Hırvatistan ve Slovenya yetkilileri acilen etkin çözümlerle gelmeli” denildi.

DEVAMI
Merkel, AB-Türkiye anlaşmasında mülteci haklarının garanti altına alınmasını sağlamalı

Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in yarın İstanbul’a gerçekleştireceği ziyaret öncesi Uluslararası Af Örgütü tarafından bir açıklama yayımlandı. Açıklamada, “Avrupalı liderlerin Türkiye’yi Avrupa’nın ‘kapı bekçisi’ yapmaya yönelik vahim girişimleri, Türkiye yetkililerinin mülteci ve göçmenlerin haklarına saygı konusundaki açık kusurlarını görmezden geliyor” denildi.

DEVAMI
AB zirvesi: Mültecilere daha fazla sınır değil, daha güvenli koruma sağlanmalı

Uluslararası Af Örgütü, Brüksel’de gerçekleştirilen görüşmeler sonrası bir açıklama yayımladı. Açıklamada, “Sınırlardaki AB ülkeleri, sınırlarını kapamak ve çevik kuvvet istihdam etmek yerine, uluslararası korunma ihtiyacındaki kişilerin güvenli girişlerine izin vermeli” denildi.

DEVAMI
Macaristan sınırında çocuklar polis tarafından ailelerinden ayrıldı

Uluslararası Af Örgütü dün akşam Macaristan ile Sırbistan sınırındaki Röszke kapısında yaşanan olaylarla ilgili bir açıklama yayımladı. Açıklamada “Dün akşam Röszke’de yaşanan sınır telleri ihlali sırasında, aralarında en az dört çocuğun da bulunduğu en az dokuz kişi Macar polisi tarafından ailelerinden ayrılmıştır. Bu kişiler derhal serbest bırakılmalı ve aileleriyle bir araya getirilmelidir” denildi.

DEVAMI
Af Örgütü'nden AB'ye: Mülteci kriziyle mücadele için gerekli olan köklü değişiklikler

Avrupa Komisyonu, mülteci krizini çözmek için yeni önerilerini duyurmadan hemen önce, Uluslararası Af Örgütü kendi Avrupa İçin Ajanda’sını yayımladı. Bugün yayımlanan “Koruma Birliği: Uluslararası Af Örgütü’nün Avrupa’daki Mültecileri Koruma Ajandası” isimli belge, tırmanan mülteci krizine karşıAvrupa’nın yaklaşımının ihtiyaç duyduğu acil değişiklikleri ortaya koyuyor.

DEVAMI
Kos’ta cehennemvari koşullardaki mülteciler saldırıya uğruyor!

Uluslararası Af Örgütü, Yunanistan’ın Kos (İstanköy) adasında bu hafta gerçekleşen araştırma misyonun ardından bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Avrupa Komisyonerleri Timmermans ve Avramopoulos’un Kos adasında gerçekleştirdiği bugünkü ziyaret, adada insanlık dışı koşullarda kalan ve aralarında çocukların da bulunduğu binlerce mültecinin uzun süren ıstırabına son vermek için derhal harekete geçmek için vesile olmalıdır” denildi.

DEVAMI
Sayılarla Suriye mülteci krizi

Suriyeli mültecilerin 4 milyondan fazlası (yüzde 95) beş ülkede yaşıyor: Türkiye, Lübnan, Ürdün, Irak ve Mısır.

– Lübnan 1.2 milyon Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyor. Bu sayı ülkedeki her beş kişiden birine tekabül ediyor.

– Ürdün 650 bin Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyor. Bu sayı ülkedeki nüfusun yüzde 10’una tekabül ediyor.

– Türkiye 1.9 milyon ile dünyada en fazla Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapan ülke.

DEVAMI
"Avrupa uluslararası yükümlülüklerini uygula!"

Uluslararası Af Örgütü, Macaristan’da ve Yunanistan’ın Kos (İstanköy) adasında yaşanan mülteci krizinin ardından bir açıklama yayımladı. Uluslararası Af Örgütü Avrupa Direktör Yardımcısı Gauri van Gullik tarafından yapılan açıklamada, Avrupalı liderlerden uluslararası yükümlülüklerin uygulaması istendi.

DEVAMI
Binlerce mülteci ve sığınmacı Makedonya sınırında risk altında

Uluslararası Af Örgütü, küresel mülteci krizi nedeniyle Makedonyalı yetkililerin Perşembe günü ülkenin güney sınırında yeni “kriz bölgesi” yaratması üzerine bir açıklama yaptı. Açıklamada “Çoğunluğu Suriyeli, Afgan ve Iraklı müleci ve sığınmacılardan oluşan binlerce kişi sıkışmış durumda ve ciddi şekilde şiddet riski altında” denildi.

DEVAMI
Frontex raporu: Bir ayda AB'ye 100 bin mülteci ve sığınmacı geçti

Uluslararası Af Örgütü, Avrupa Birliği sınır ajansı Frontex’in yayımladığı yeni raporla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Rapor, benzeri görülmemiş ölçekteki mülteci krizini, korunma arayan umutsuz insanlar için güvenlik ihtiyacını ve Avrupa’ya giden yasal yolların altını çiziyor” denildi.

DEVAMI
Avrupa göçmenler ve mülteciler için güvenli ve yasal yollar açmalı

Uluslararası Af Örgütü, Avrupa Birliği’nden göçmenler ve mülteciler için acilen güvenli ve yasal yollar açmasını istedi. Yapılan açıklamada Akdeniz’de içinde yaklaşık 600 kaçak göçmen olan bir teknenin daha batmasının Avrupa’ya göç için güvenli ve yasal yollara olan ihtiyaca dikkat çekildi.

DEVAMI
S.O.S. Avrupa çağrımız duyuldu!

Uluslararası Af Örgütü olarak uzun süredir mülteci hakları alanında yürüttüğümüz S.O.S. Avrupa kampanyamız meyvelerini verdi. Arama kurtarma çalışmaları için daha fazla gemi ve bütçe ayrılmaya başlandı ve bu sayede denizlerde daha az can kaybı gerçekleşti!

DEVAMI
Balkanlar: Mülteciler ölümden kaçıp ölüme gidiyor!

Uluslararası Af Örgütü, Avrupa’ya ulaşmaya çalışan mülteci ve göçmenlerin Balkan ülkelerinde karşılaştıkları zorlukları ele alan bir rapor yayımladı. “Avrupa’nın sınır bölgesi: Makedonya, Sırbistan ve Macaristan’daki göçmen ve mültecilere yönelik şiddet” başlıklı raporda, göçmen ve mültecilerin kullandıkları riskli güzergahlar ve bu güzergahlarda karşılaştıkları engellere dikkat çekildi.

DEVAMI
Avrupa yerin dibine batıyor!

Akdeniz’de yaşanan göçmen trajedileri sonrası AB liderleri, yarın (23 Nisan 2015) Brüksel’de gerçekleşecek olağanüstü bir zirvede bir araya geliyor. Toplantı öncesi Uluslararası Af Örgütü, Avrupa hükümetlerini binlerce mültecinin ve göçmenin hayatını kaybetmesine neden olan faciaların durdurulmasına yönelik acil ve etkin bir adım atmaya çağıran bir yol haritası yayımladı.

DEVAMI
Zaman, Avrupa'nın sorumluluklarıyla yüzleşme zamanı!

Uluslararası Af Örgütü, önceki gün Akdeniz’de mülteci ve göçmen taşıyan bir teknenin battığına ve yüzlerce insanın hayatını kaybettiğine dair çıkan haberler üzerine bir açıklama yayımladı. Örgüt olayı, “gerçekleşmesi önlenebilecek insan kaynaklı bir trajedi” olarak niteledi. 

DEVAMI
Avrupa'nın ihmaliyle ölü sayısı 50 kat arttı!

Uluslararası Af Örgütü, geçen günlerde Libya açıklarında gerçekleşen ve 400’den fazla mültecinin ölümüyle sonuçlanan gemi kazası sonrası bir açıklama yayımladı. Açıklamada, “Akdeniz’de yaşanan insani kriz hususunda Avrupa hükümetlerinin süregelen ihmali, 2015’in başından bu yana göçmen ve mülteci ölümlerinde 50 kat artışa yol açtı” denildi.

DEVAMI
Mülteciler denizde ölüyor, AB başını kuma gömüyor

Uluslararası Af Örgütü, bu sabah İtalya’nın Lampedusa adası açıklarında mültecileri taşıyan bir geminin daha batmasının ardından bir açıklama yayımladı. Açıklamada, “Avrupa Birliği ve üye devletler, bu sabah basında çıkan ve 300’e yakın göçmenin hayatını kaybettiği belirtilen haberlerden sonra başlarını utançla öne eğmeli” denildi.

DEVAMI
Türkiye ile Avrupa Birliği Geri Kabul Anlaşması

Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında Geri Kabul Anlaşması 16 Aralık 2013 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen bir törenle imzalandı.

DEVAMI
Dünya Suriye'nin mülteci krizi karşısında aciz kalıyor

Birleşmiş Milletler’in 9 Aralık’ta Cenevre’de düzenlediği teminat konferansı öncesinde yeni bir brifing yayımlayan Uluslararası Af Örgütü, dünya liderlerinin Suriye’nin en hassas mültecilerine koruma sağlama konusunda başarısız olmasının felaket sonuçları olduğunu dile getirdi.

DEVAMI
Avrupa yaşananları görmezden gelirken Akdeniz’de ölü sayısı artıyor

Lampedusa’da 500’den fazla insanın hayatına mal olan gemi kazalarının üzerinden bir yıl geçmişken Uluslararası Af Örgütü’nün yayımladığı yeni bir rapor Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin utanç verici hareketsizliğinin Avrupa kıyılarına ulaşmaya çalışırken binlerce mülteci ve göçmenin hayatını kaybetmesi sonucu artan ölü sayısına nasıl katkı sağladığına dikkat çekiyor.

DEVAMI
Akdeniz'de göçmen botu kazaları AB'nin harekete geçmesine duyulan ihtiyaca dikkat çekiyor

Bugün İtalya’ya gidecek olan bir botun Libya kıyısı açıklarında batması ve çoğu kişinin boğulmuş olmasından endişe edilmesinin ardından Uluslararası Af Örgütü bir açıklama yaparak Avrupa liderlerinin Avrupa Birliği’nde (AB) uluslararası korumaya erişmek isteyen göçmen ve mültecilere güvenli ve yasal yollar sağlamak için daha fazlasını yapması gerektiğini dile getirdi.

DEVAMI
Dünya Mülteciler Günü: BM Güvenlik Konseyi'nin "olağanüstü başarısızlıkları" milyonların kaçmasına sebep oluyor

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nde açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin uluslararası barış ve güvenliği sağlama konusunda olağanüstü bir şekilde başarısız olduğunu dile getirdi. Örgüt, Güvenlik Konseyi üyelerine, sivilleri korumak ve milyonlarca insanın evlerinden edilmesini engellemek için daha kararlı bir şekilde hareket etme çağrısında bulundu.

DEVAMI
20 Haziran Mülteciler Günü Basın Açıklaması

Türkiye, iltica ve göç alanını düzenleyen ilk kapsamlı yasal düzenlemesi 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nu (YUKK) 11 Nisan 2013’te çıkarmıştır. YUKK, tüm hükümleri ile 12 Nisan 2014 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Mülteci Hakları Koordinasyonu bileşeni örgütlerin de aralarında bulunduğu göç ve iltica alanında çalışan örgütlerin kimi hükümlerine ilişkin çekinceleri olmasına karşın YUKK pek çok bakımdan ihtiyaçları karşılayan bir yasa olmuştur. 

DEVAMI
AB, ülke "kendini toparlayana" kadar Bulgaristan'a sığınmacıların sevk edilmesini yasaklamalı

Uluslararası Af Örgütü Avrupa ülkelerinin, Bulgaristan dehşet verici kabul koşullarını gerçekten iyileştirene ve derinden sorunlu olan sığınma prosedürlerinin üzerine eğilene kadar hiçbir sığınmacıyı Bulgaristan’a göndermemesi gerektiğini söyledi. 


DEVAMI
AB, ülke "kendini toparlayana" kadar Bulgaristan'a sığınmacıların sevk edilmesini yasaklamalı

Uluslararası Af Örgütü Avrupa ülkelerinin, Bulgaristan dehşet verici kabul koşullarını gerçekten iyileştirene ve derinden sorunlu olan sığınma prosedürlerinin üzerine eğilene kadar hiçbir sığınmacıyı Bulgaristan’a göndermemesi gerektiğini söyledi.

DEVAMI
Bulgaristan’ın sığınmacılarla ilgili utancı

Uluslararası Af Örgütü, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (BMMYK/UNHCR), Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelere, Nisan 2014’e kadar sığınmacıları Bulgaristan’a geri sevk etmeyi durdurmaları konusunda yaptığı çağrıyı memnuniyetle karşılamaktadır.

DEVAMI
AB-Türkiye Geri Kabul Anlaşması’nın gölgesinde 18 Aralık Dünya Göçmenler Günü

18 Aralık Dünya Göçmenler Günü’nün 13. yıl dönümünde Uluslararası Göç Örgütü’nün (IOM) yaptığı açıklamaya göre 2013 yılında 2360 göçmen sınırları geçmeye çalışırken hayatını kaybetti.  Kayıt altına alınmayan ölümlerle bu sayının çok daha fazla olduğu tahmin ediliyor. Devletlerin sınırlarda göçmenlere karşı aldığı önlemlere her gün yeni biri ekleniyor.

DEVAMI
Büyük Kale Avrupa: Suriyeli mülteci utancı ortaya çıktı

Uluslararası Af Örgütü, Suriye’den acınacak derecede az sayıda mülteci yerleştirmeye razı olan Avrupalı liderlerin utançla başlarını öne eğmesi gerektiğini dile getirdi.

DEVAMI
Bulgaristan’da ‘insanlık dışı koşullar’ mülteci kampında protestoları tetikledi

Aralarında Afganistan ve Suriye’deki çatışmadan kaçanların da olduğu çok sayıda kişinin bugün bir protesto düzenlemesinin ardından Uluslararası Af Örgütü, Bulgaristan yetkililerinin Türkiye sınırı yakınında bulunan acil durum sığınma merkezindeki koşulları iyileştirmek için derhal harekete geçmesi gerektiğini dile getirdi. 

DEVAMI
Uluslararası Af Örgütü ve Uluslararası Hukukçular Komisyonu (UHK), bugün Avrupa Birliği Adalet Divanı’nın (ABAD) karşılıklı rızaya dayalı eşcinsel ilişkinin suç kapsamına sokulmasının, AB sığınma hukukunun amaçlarına göre "zulüm" addediliyor olması yönündeki kararının geçerliliğini, uluslararası insan hakları ve mülteci hukukuna uyuşmayacak bir şekilde reddettiğini dile getirdi.

Uluslararası Af Örgütü ve Uluslararası Hukukçular Komisyonu(UHK), bugün Avrupa Birliği Adalet Divanı’nın (ABAD) karşılıklı rızaya dayalı eşcinsel ilişkinin suç kapsamına sokulmasının, AB sığınma hukukunun amaçlarına göre “zulüm” addediliyor olması yönündeki kararının geçerliliğini, uluslararası insan hakları ve mülteci hukukuna uyuşmayacak bir şekilde reddettiğini dile getirdi.

DEVAMI
Ege’deki iki yeni trajedi ile göçmenler Avrupa'nın kıyılarında yine ölüm riski ile karşı karşıya kaldı

Uluslararası Af Örgütü, bugün Ege Denizi’nde gerçekleşen ve düzinelerce göçmenin hayatını riske atan iki ayrı olayın, Avrupa’nın sınırlarına ulaşmaya çalışan insanların karşı karşya kaldıkları tehlikeleri üzücü bir şekilde hatırlattığını belirtti.

DEVAMI
Yunanistan’daki göçmen ve sığınmacılar polis operasyonları ve aşırı sağcılar tarafından kıstırılmış durumda
Her yıl, Orta Doğu, Asya ve Afrika ülkelerinden gelen on binlerce düzensiz göçmen ve sığınmacı Avrupa Birliği’nde (AB) barınma, sığınma ya da sadece daha iyi bir yaşam arayışıyla Yunanistan’ın Türkiye’yle kara ve deniz sınırını aşıyor. Sadece küçük bir kısmı Yunanistan’da aradığını buluyor.
DEVAMI
Bu dünya mülteciler ve sığınmacılar için artık daha da tehlikeli

Uluslararası Af Örgütü her yıl dünya çapındaki insan hakları durumunu mercek altına aldığı yıllık raporunu bugün yayımladı. Raporda, devletler yeterince harekete geçmediği için bu dünyanın mülteciler ve sığınmacılar için daha da tehlikeli bir hal aldığına dikkat çekildi.

DEVAMI
Avrupa’ya sığınmak isteyen mülteciler tehlikeli rotalarda ölüyor

Ülkelerindeki çatışmadan kaçarak Avrupa’ya sığınmak isteyenlerin maruz kaldığı risklere dikkat çeken bir vakada, Midilli Adası yetkilileri, Yunan adasına ulaşmaya çabalayan mültecilerin cesetlerini aramayı sürdürüyor.

DEVAMI
Yunanistan’daki göçmen ve sığınmacılar polis operasyonları ve aşırı sağcılar tarafından kıstırılmış durumda
Her yıl, Orta Doğu, Asya ve Afrika ülkelerinden gelen on binlerce düzensiz göçmen ve sığınmacı Avrupa Birliği’nde (AB) barınma, sığınma ya da sadece daha iyi bir yaşam arayışıyla Yunanistan’ın Türkiye’yle kara ve deniz sınırını aşıyor. Sadece küçük bir kısmı Yunanistan’da aradığını buluyor.
DEVAMI
Deniz ölüm gibiydi, Lampedusa ise yaşam

Uluslararası Af Örgütü’nün “When you don’t exist” başlıklı kampanyası Avrupa ve sınırlarındaki göçmen, sığınmacı ve mültecilerin insan haklarına odaklanıyor. Bu kampanya dahilinde dünya çapından gelen aktivistler 14-21 Temmuz arasında Lampedusa adasında bir kampa katıldı.

DEVAMI
2011: Dünyada mülteciler

Mültecilerin Statüsüne İlişkin 1951 Cenevre Sözleşme’sinin 60. yılının kutlandığı 2011 yılında, pek çok ülkede çatışma ve zulüm olaylarının tırmanması sonucu dünya genelinde mülteci sayısında son 10 yılın en hızlı artışı yaşandı. Sadece Fildişi Sahilleri, Libya, Sudan, Somali’den kaçan 876.100 kişi devletlere veya BMMYK’ya sığınma başvurusunda bulundu. Kendi ülkeleri içinde zorla yerinden edilen 3.5 milyon insanla birlikte toplam 4.3 milyon insan 2011 yılı boyunca zorla yerinden edildi. 

DEVAMI
S.O.S. Avrupa - İnsan hakları ve göç kontrolü

Son 10 yıl içerisinde, Avrupa ülkeleri, Afrika’dan teknelerle Avrupa’ya ulaşmaya çalışan insanları engellemek için çeşitli yollar aradı ve bunun için sınır ve göçmen kontrollerindeki öğeleri ‘dışsallaştırdı’. Dışsallaştırma, bir ülkenin sınırları ötesindeki –başka bir devletin sınırlarında ya da açık sularında- uyguladığı çeşitli sınır kontrol önlemleri anlamına gelmektedir. Ayrıca Avrupa’ya yönelik düzensiz göçü önleme sorumluluğunu Avrupa ülkelerinden alarak kaynak ya da transit ülkelere yükleyen önlemler de içerir.

DEVAMI