Close

Kampanya 1: Avrupa Birliği ülkelerine yaptığımız çağrıya katılın

Mültecilerin yaşam mücadelesine destek verin!

İnsanlar ölüyor. Çaresiz bir halde kamyonların ve teknelerin içinde sıkışmış, tehlikeli yollardan geçerek kendileri ve sevdikleri için güvenli ve sürdürülebilir bir hayata ulaşmaya çalışırken yollarda ölüyorlar.

AB’ye giden nispeten güvenli rotaların tel örgülerle kapatılması, sınır denetiminin artması ve daha fazla sınır gücü istihdam edilmesiyle birlikte insanlar, kimi zaman onları trajik sonuçlara sürükleyen daha tehlikeli güzergâhları tercih etmek zorunda bırakılıyor. Akdeniz’de umutsuz yüzlerce göçmen ve mülteci dünyanın en tehlikeli deniz geçişini gerçekleştirirken hayatını veya sevdiklerini kaybediyor. Her bir ölüm Avrupa’nın güvenli ve yasal yollar sağlamakta gösterdiği başarısızlığa işaret ediyor.

Avrupa Birliği ülkeleri eşit bir sorumluluk paylaşımı ile denizlerde daha fazla insanın ölmemesi için acil ve etkin bir insani operasyon oluşturmalı. Arama ve kurtarma çalışmaları için yeterli deniz ve hava kaynakları acilen güçlendirilmeli.

AB son yılların en kötü mülteci krizlerinden biri karşısında sorumluluk paylaşımında yetersiz kalıyor. Bazı ülkeler azımsanmayacak miktarda finansal destek verdi ama Suriye’den gelen mülteciler için yeniden yerleştirme kotalarını arttırmaya veya insani giriş izni vermeye gönüllü olunmuyor.

Uluslararası Af Örgütü olarak biz, daha güvenli ve iyi bir yaşama ulaşma mücadelesi veren göçmenlerin yaşadıkları hak ihlallerinin durdurulması için Avrupa Birliği ülkelerine çağrıda bulunuyoruz.

Mültecilerin yaşam mücadelesine destek verin

Sayın Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk,

Daha güvenli ve iyi bir yaşama ulaşma mücadelesi veren göçmen ve mültecilerin yaşadıkları hak ihlallerinin son bulması için sizi harekete geçmeye çağırıyorum.
- Çatışma alanlarından ve zulümden kaçarak Avrupa’ya ulaşmak isteyen göçmen ve mültecilerin uluslararası korumaya erişimlerinin sağlanması için güvenli ve yasal yolların sağlanmasını,
- Denizlerin ortasında yaşam mücadelesi veren göçmen ve mültecilerin korunmasına yönelik arama ve kurtarma çalışmalarının ve insani operasyonların AB ülkeleri arasında eşit bir sorumluluk paylaşımı ile güçlendirilmesini,
- AB ülkelerinin Suriye’den kaçmak zorunda kalan mülteciler için yeniden yerleştirme kotalarının arttırılmasını talep ediyorum.
Saygılarımla,

[signature]

İMZALA
130 signatures

PAYLAŞ: